Košík

Průvodce tmely: Jaké existují a na co je použít?

Využití tmelů v kartuších najdeme nejen na stavbě, ale i při domácích opravách. Jedná se tak o jeden z nejvíce používaných materiálů při rekonstrukcích a stavbách. Jak se v nich ale vyznat a jaké druhy tmelů existují?

Jak tmely v kartuších dělíme

Tmely dělíme podle typu materiálové báze, kdy bereme na vědomí, zda se jedná o akrylát, materiál na bázi silikonu, polyuretanu nebo MS polymeru. MS polymer se využívá v poslední době nejčastěji, jelikož se jedná o velmi kvalitní lepící tmel pro všechny typy podkladů.
Dále pak podle provozního prodloužení, které se udává v procentech a definujeme ho podle toho, co je tmel schopen přenést ve spáře.

Tmely rozdělujeme i podle modulu pružnosti, mechanické odolnosti a odolnosti vůči UV záření a teplotě.

Silikonové tmely

Jedná se o jedny z nejpoužívanějších tmelů, jelikož mají univerzální využití. Příkladem je například MAPESIL AC, který můžete použít třeba v koupelně, protože má skvělou odolnost vůči vodě a vlhkosti. Silikonové tmely odolávají i teplotním rozdílům či agresivním chemickým prostředkům.

Akrylové tmely

Jedná se o spárovací tmely na bázi akrylátové disperze, vytvrzující se odpařením vody. Tyto tmely najdou využití v interiéru i exteriéru. Můžete je použít pro opravy trhlin a prasklin, k zaplnění spár ve zdi, betonu i dřevu. Často se využívají i pro výplň spár mezi okny a fasádou.